Secondary Antibodies
Secondary antibodies bind to a primary antibody to assist in detection, amplification, sorting, and purification of target antigens, and are used in various biochemical techniques/assays (e.g., ELISA, western blot (WB), immunohistochemistry).
Goat Secondary Antibodies
(25,130)
Mouse Secondary Antibodies
(11,696)
Rabbit Secondary Antibodies
(7,448)
Donkey Secondary Antibodies
(3,832)
Rat Secondary Antibodies
(1,389)
Sheep Secondary Antibodies
(709)
Chicken Secondary Antibodies
(397)
Bovine Secondary Antibodies
(175)
Hamster Secondary Antibodies
(98)
Horse Secondary Antibodies
(84)
Pig Secondary Antibodies
(72)
Alpaca Secondary Antibodies
(62)
Biosimilar Secondary Antibodies
(12)
Human Secondary Antibodies
(4)
Duck Secondary Antibodies
(3)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
2,881
–
2,895
of
50,923
results
Invitrogen™ Goat anti-Human IgG Fc Cross-Adsorbed Secondary Antibody
Goat Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Immunoprecipitation,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1.3 mg/mL |
| Antigen | Human IgG Fc Cross-Adsorbed |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with no preservative; pH 7.6 |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Goat anti-Rabbit IgG (H+L) Secondary Antibody, DyLight™ 594
Goat Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Rabbit |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | DyLight 594 |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry (Frozen),Immunohistochemistry (Paraffin),Immunoprecipitation,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Rabbit IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 1% BSA and 0.02% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Purified Rabbit IgG, whole molecule. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Content And Storage | 4°C, store in dark |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | FITC |
| Applications | Immunohistochemistry,Immunoprecipitation,Immunocytochemistry |
| Form | Lyophilized |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1.5 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mg/mL BSA and 0.05% sodium azide; pH 7.6 |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ F(ab')2-Goat anti-Rabbit IgG (H+L) Cross-Adsorbed Secondary Antibody, PE
F(ab')2-Goat Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, do not freeze |
|---|---|
| Target Species | Rabbit |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | PE |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Lyophilized |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 0.5 mg/mL |
| Antigen | Rabbit IgG (H+L) Cross-Adsorbed |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mg/mL BSA and 0.05% sodium azide; pH 7.6 |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Goat anti-Rabbit IgG (H+L) Cross-Adsorbed Secondary Antibody, Rhodamine
Goat Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Rabbit |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | Rhodamine |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Immunoprecipitation,Immunocytochemistry |
| Form | Lyophilized |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1.5 mg/mL |
| Antigen | Rabbit IgG (H+L) Cross-Adsorbed |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mg/mL BSA and 0.05% sodium azide; pH 7.6 |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Goat anti-Mouse IgG (H+L) Cross-Adsorbed Secondary Antibody, DyLight™ 488
Goat Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | DyLight 488 |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Immunoprecipitation,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG (H+L) Cross-Adsorbed |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.02% sodium azide; pH 7.2 |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Content And Storage | 4°C, store in dark |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | FITC |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Immunoprecipitation,Immunocytochemistry |
| Form | Lyophilized |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1.5 mg/mL |
| Antigen | Human IgG Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mg/mL BSA and 0.05% sodium azide; pH 7.6 |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Donkey anti-Rat IgG (H+L) Secondary Antibody, PerCP, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Donkey Polyclonal Antibody
Promotions Available
Goat Anti-Rat IgG NorthernLights™ NL637-conjugated Antibody, R&D Systems™
Goat Anti-Rat IgG NorthernLights™ NL637-conjugated Antibody, R&D Systems™
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Goat Polyclonal Antibody
Invitrogen™ Mouse anti-Human Kappa Light Chain Secondary Antibody
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Immunohistochemistry (Frozen),Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2b |
| Concentration | 10 μg/mL |
| Antigen | Human Kappa Light Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | Tissue culture supernatant with 10mM sodium azide |
| Immunogen | Kappa Bence Jones protein. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 2B7 |
| Content And Storage | Refrigerate (2°C to 8°C) |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Rat |
| Conjugate | RB780 |
| Applications | Flow Cytometry |
| Isotype | IgG2b κ |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Antigen | CD4 |
| Regulatory Status | RUO |
| Gene ID (Entrez) | 12504 |
| Formulation | Aqueous buffered solution containing ≤0.09% sodium azide |
| Immunogen | Mouse CTL clone V4 |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | GK1.5 |
| Antigen | IL-17A |
|---|---|
| Regulatory Status | RUO |
| Content And Storage | Refrigerate (2°C to 8°C) |
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | RB780 |
| Applications | Flow Cytometry |
| Gene ID (Entrez) | 3605 |
| Formulation | Aqueous buffered solution containing ≤0.09% sodium azide |
| Immunogen | Human IL-17A Recombinant Protein |
| Isotype | IgG1 κ |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | N49-653 |
ICOS (CD278) Armenian Hamster anti-Human, Mouse, Alexa Fluor™ 488, Clone: C398.4A, BD Phrmingen™
Armenian Hamster Monoclonal Antibody
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C and protected from prolonged exposure to light. Do not freeze. The monoclonal antibody was purified from tissue culture supernatant or ascites by affinity chromatography. The antibody was conjugated to the dye under optimum conditions and unreacted dye was removed. |
|---|---|
| Target Species | Human,Mouse |
| Host Species | Armenian Hamster |
| Conjugate | Alexa Fluor 488 |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Antigen | ICOS (CD278) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity Chromatography |
| Gene Alias | ICOS; AILIM; H4; Inducible T-cell costimulator; CVID1; Ly115 |
| Gene ID (Entrez) | 29851 |
| Formulation | Aqueous buffered solution containing ≤0.09% sodium azide. |
| Immunogen | Mouse D10.G4.1 T-cell clone |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Primary |
| Clone | C398.4A |